Wiele kobiet ze zbyt dużym biustem uskarża się na różnego rodzaju dolegliwości. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy ciągły ból pleców oraz trudności w utrzymaniu higieny – skóra pod piersiami bardzo szybko się poci i często pojawiają się różnego rodzaju krostki i odparzenia. Z tego też względu wiele pań marzy o pomniejszeniu swoich piersi, jednak mają obawy co do zabiegu.

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące redukcji piersi

Czy zabieg może być zrefundowany przez NFZ?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. W dzisiejszych czasach ludzie szukają różnych opcji finansowania zabiegów ponieważ dla wielu z nich są one zbyt drogie. Zabieg redukcji piersi może zrefundować NFZ jeżeli tylko pacjentka się na niego zakwalifikuje. W tym celu należy umówić się na wizytę w szpitalu w którym funkcjonuje oddział chirurgii plastycznej. Wówczas zostanie przeprowadzony szereg różnych badań. Jeżeli okaże się że zbyt duże piersi są główną przyczyną np. nieustającego bólu kręgosłupa lub silnego dyskomfortu psychicznego, wówczas pacjentka może zostać zakwalifikowana do zabiegu zmniejszania piersi. Pamiętajmy jednak o tym, że skierowanie na zabieg to tylko wierzchołek góry lodowej. W całym kraju istnieje niewiele placówek wykonujących ten zabieg w ramach NFZ. Problem mogą stanowić również terminy.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar docelowy?

Jeżeli masz obfity biust, to z całą pewnością będziesz miała trudności z wyobrażeniem sobie jak będą wyglądały Twoje nowe piersi. Z reguły kobiety zmniejszają swój biust to miseczki B lub C. Bardzo często jest to zmiana nawet o kilka rozmiarów. Jak jednak wybrać odpowiedni rozmiar docelowy? W twej kwestii niezwykle pomocna okaże się opinia chirurga plastycznego z którym omówisz oczekiwane rezultaty. Następnie na podstawie oceny proporcji Twojego ciała lekarz określi rozmiar idealnie pasujący do Twojej sylwetki. Jeżeli proponowana wielkość będzie dla Ciebie zbyt mała/zbyt duża, wówczas nie bój się powiedzieć o tym chirurgowi. Jego rola polega na tym, aby pomóc Ci uporać się ze swoim problemem.

Czy po zabiegu będę mogła karmić piersią?

Z reguły różnego rodzaju operacje plastyczne zaleca się przeprowadzić po przebytej ciąży. Jednak w wielu sytuacjach kobiety nie są w stanie czekać ze względu na rozwijające się problemy z kręgosłupem. W przypadku bardzo dużych piersi, lekarz całkowicie usuwa brodawkę sutkową i przeszczepia ją na zmniejszoną pierś, tak aby wyglądała naturalnie. Niestety po tego typu operacji kobieta traci zdolność do karmienia piersią. Z tego też względu podczas konsultacji poinformuj lekarza o swoich planach związanych z macierzyństwem. Jeżeli Twój biust nie jest ekstremalnie duży, wówczas możliwe jest że lekarzowi uda się zachować ciągłość tkanek i przewodów mlecznych.

Jakim ryzykiem obarczony jest zabieg?

Zabieg redukcji piersi jest bezpieczny, jeżeli wykonuje go doświadczony lekarz. Mimo tego, zmniejszanie biustu tak jak i każda ingerencja chirurgiczna wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem takim jak:

  • widoczne blizny
  • zaczerwienienie
  • obrzęk
  • krwawienie
  • nagromadzenie się płynów (limfa, chłonka)
  • utrata zdolności do karmienia piersią
  • infekcje
  • przebarwienia
  • słabe gojenie się ran
  • zmiany w czuciu

Dolegliwości takie jak obrzęk, zaczerwienienie czy ból są naturalnymi następstwami przebytej operacji. Wówczas podawane są różnego rodzaju leki przeciwbólowe które złagodzą dyskomfort.

Zabieg redukcji piersi ma na celu poprawę Twojego wyglądu, nadanie sylwetce odpowiednich proporcji i zniwelowanie dyskomfortu związanego z nieustającym bólem i trudnościami w utrzymaniu odpowiedniej higieny piersi. Pamiętaj o tym, że większe nie zawsze znaczy lepsze. Jeżeli zbyt obfity biust jest przyczyną Twoich problemów zdrowotnych, to nie bój się zasięgnąć pomocy u chirurga plastycznego.