Operacje plastyczne przestały być wyłącznie domeną kobiet. Coraz więcej mężczyzn w trosce o swój nienaganny wygląd i dobre samopoczucie poddaje się całemu spektrum zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z faktu, iż obok plastyki nosa czy liposukcji, istnieje szereg procedur przeznaczonych wyłącznie dla panów.

Ginekomastia – redukcja męskich piersi

Przerost piersi u mężczyzn jest przyczyną powstawania wielu kompleksów i dyskomfortu psychicznego. Ginekomastia może pojawić się praktycznie w każdym wieku. Istnieje również wiele przyczyn jej powstawania. Mogą być to zmiany hormonalne, zaburzenia endokrynologiczne, otyłość czy też choroby genetyczne (np. zespół Klinefeltera). Leczenie ginekomastii polega na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej lub usunięciu tkanki gruczołowej piersi. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, łączy się obie te metody. W niektórych przypadkach dochodzi również do usunięcia nadmiaru skóry. Ostateczne wyniki operacji widoczne są po kilku miesiącach – po zejściu opuchlizny.

Implanty mięśnia piersiowego

Niektórzy mężczyźni pomimo diety i intensywnych ćwiczeń nie są w stanie wyrzeźbić ładnej klatki piersiowej. Inni z kolei zmagają się z niedorozwojem bądź uszkodzeniem mięśni piersiowych spowodowanym różnego rodzaju wadami wrodzonymi (np. zespół Polanda) lub będącymi następstwami wypadków. Rozwiązaniem w takich sytuacjach okazuje się być wszczepienie specjalnych implantów, które poprawiają kontur klatki piersiowej oraz korygują różnego rodzaju deformacje. Implanty wstawiane są poprzez małe nacięcie koło pachy. Po wytworzeniu specjalnej kieszeni na protezę, lekarz umieszcza ją pod mięśniem. Efekty tego zabiegu są trwałe, znacznie poprawiają wygląd męskiej sylwetki i wzmagają pewność siebie.

Implanty jąder

Coraz więcej mężczyzn po 20 roku życia traci jądro z powodu choroby nowotworowej. W wielu przypadkach amputacja jednego jądra jest koniecznością. Prowadzi to do wielu kompleksów, pogorszenia kontaktów intymnych z innymi ludźmi oraz znacznym spadkiem poczucia własnej wartości. Rozwiązaniem tej kłopotliwej sytuacji może być wszczepienie implantu jądra. Obecny postęp chirurgii plastycznej pozwala nam na dobranie implantów o różnym kształcie oraz wielkości, które swoją konsystencją przypominają naturalne jądra. Protezy wstawiane są z dostępu pachwinowego lub bezpośrednio przez worek mosznowy. W przypadku tej pierwszej metody musimy liczyć się z możliwością powstania widocznej blizny.

Implanty łydek

Tego rodzaju implanty wstawiane są również u kobiet, jednak nie sposób nie wspomnieć o nich przy zabiegach dla mężczyzn. Podobnie jak w przypadku mięśni piersiowych, niektórzy Panowie cierpią z powodu deformacji łydek spowodowanych wadami genetycznymi lub urazami. Dzięki temu zabiegowi uzyskujemy pożądany wygląd nóg, które po operacji nabierają bardziej proporcjonalnej budowy. W przypadku tego typu protez znów mamy do czynienia z ogromnym wyborem jeśli chodzi o kształt i rozmiar. Warto dodać, że mężczyźni częściej decydują się na implanty anatomiczne, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom.

Powiększanie penisa

Panowie bardzo często zadają pytania dotyczące zabiegów powiększających prącie. Istnieje kilka procedur – mniej oraz bardziej inwazyjnych, które poprawiają wygląd męskości. Do tych mniej ryzykownych zaliczamy ostrzykiwanie penisa kwasem hialuronowym oraz własną tkanką tłuszczową. Efektem takich zabiegów jest znaczne pogrubienie prącia oraz jego delikatne wydłużenie. Istnieje jeszcze chirurgiczne powiększanie penisa, które jest bardziej inwazyjną i ryzykowną procedurą. Całość opiera się na przecięciu więzadła procowatego i wieszadłowego prącia. Pozwala to na odsłonięcie tej części członka, która dotychczas znajdowała się pod powłokami i była niewidoczna. W zależności od warunków anatomicznych mężczyzny, rozmiar prącia może zwiększyć się nawet o 5 cm. W przeciwieństwie do kwasu hialuronowego czy lipofillingu, zabieg chirurgiczny zapewnia stałe efekty. Istnieje również możliwość odessania tłuszczu z podbrzusza, co również może skutkować optycznym powiększeniem prącia.

Przeszczep włosów

Postępujące łysienie jest niezwykle przykrą i wstydliwą dolegliwością dla wielu mężczyzn. Z tego też względu niezwykle popularny stał się zabieg transplantacji włosów, pozwalający na uzupełnienie ubytków w owłosieniu. Zabieg ten można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Obecnie najpopularniejszą metodą jest metoda FUE (z ang. Follicular Unit Extraction). Polega ona na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych za pomocą specjalnego urządzenia. Niewątpliwą zaletą tej metody jest to, iż nie pozostawia ona widocznych blizn. Dzięki temu pacjent może w przyszłości nosić bardzo krótkie fryzury. Warto dodać iż technika ta sprawdza się nie tylko w przypadku skóry głowy. Dzięki niej możemy również zająć się takimi miejscami jak brwi czy zarost na twarzy. Należy również wspomnieć, że od pewnego czasu przebieg tego typu zabiegów usprawniają specjalne roboty.

Jeszcze kilka lat temu zabiegami chirurgii plastycznej zainteresowane były głównie kobiety. Jednak jak widać, coraz więcej procedur przeznaczonych jest dla mężczyzn. Kto wie co przyniesie jutro i jakie nowe zabiegi oferowane będą męskiej części pacjentów?