Na czym polega zabieg?

Konturowanie ciała po dużej utracie wagi to szereg zabiegów, które mają na celu usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej. Na tę operację składają się lifting piersi, plastyka brzucha, lifting twarzy, plastyka ramion i lifting dolnych partii ciała.

Dlaczego jest wykonywany?

Zrzucenie wielu kilogramów jest wielkim osiągnięciem dla pacjenta. Niestety wiele osób musi się później zmagać ze zwiotczałą skórą, która utraciła swoją elastyczność i wygląda nieestetycznie. W efekcie tego, ludzie którzy powinni cieszyć się ze swojego nowego wyglądu, zasłaniają się warstwami ubrań w celu zatuszowania swoich niedoskonałości i kompleksów. Mimo że procedura konturowania ciała zostawia wiele blizn, to pacjenci patrzą na to jako kompromis w walce o lepszy wygląd.

Kto jest odpowiednim kandydatem?

Body lifting powinny rozważyć osoby, które:

 • po utracie wagi mają ustabilizowaną masę ciała
 • zmieniły swój styl życia na zdrowszy i bardziej aktywny
 • nie palą
 • nie mają poważnych problemów zdrowotnych

Ryzyko związane z zabiegiem

Poważne powikłania po body liftingu są dosyć rzadkie, jeżeli operacja wykonywana jest przez doświadczonego lekarza. Z plastyką ciała wiąże się takie ryzyko jak:

 • infekcje
 • blizny
 • krwiaki
 • uszkodzenie tkanek
 • zmiany czucia
 • słabe gojenie się ran
 • zakrzepy
 • konieczność przeprowadzenia wtórnej operacji

Zalety plastyki ciała

 • poprawa samooceny
 • usunięcie luźnej skóry zapobiega powstawaniu bolesnych otarć i infekcji
 • nie ma potrzeby ukrywania ciała

Wady plastyki ciała

 • niekiedy operację trzeba powtórzyć
 • trwałe blizny
 • efekty operacji mogą się zmienić, jeżeli powrócisz do dawnego stylu życia

Jak wygląda zabieg?

Operacja ta jest bardzo rozległa ze względu na ilość przeprowadzanych procedur.

Po podaniu znieczulenia, lekarz przystępuje do wykonania nacięć w strategicznych miejscach, tak aby z łatwością można było ukryć blizny – jednak nie zawsze się to udaje. Przy plastyce ciała wykonuje się wszystkie lub kilka z przedstawionych poniżej zabiegów.

plastyka niższych partii ciała – szereg zabiegów mających na celu poprawę kondycji brzucha, pośladków, bioder, talii i ud. Zazwyczaj wykonuje się je podczas jednej procedury. Nacięcia wybierane i dostosowywane są do indywidualnych potrzeb pacjenta

lifting piersi – zabieg polegający na usunięciu nadmiaru obwisłej skóry i tkanki tłuszczowej z piersi, w celu poprawy ich wyglądu. Nacięcie zastosowane przy tym zabiegu zostaje wybrane na podstawie kondycji skóry i piersi. Niekiedy przy liftingu piersi lekarz zaleca wstawienie implantów

plastyka ramion – wielu pacjentów po znacznej utracie wagi ma problem z obwisłą skórą na ramionach. W tym celu przeprowadza się zabieg plastyki ramion polegający na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej. Nacięcie zaczyna się pod pachą i biegnie wzdłuż tylnej lub wewnętrznej części ramienia

plastyka ud – zabieg mający na celu zmianę wyglądu ud poprzez wycięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej. Nacięcia przeprowadza się wzdłuż wewnętrznej części uda w dół do kolana

Rekonwalescencja

Po zabiegu na pewno zostaną założone różnego rodzaju opatrunki i bandaże. Mogą również zostać umieszczone dreny, które odprowadzą nadmiar krwi i płynów.

Pierwszy tydzień po operacji może być najgorszy. Wówczas odczuwać będziesz silny dyskomfort związany z ranami pooperacyjnymi. Uczucie to może trwać nawet do 2-3 tygodni. Lekarz jednak powinien przepisać silne leki przeciwbólowe, które na pewno pomogą.

Przez kilka tygodni należy unikać wysiłku fizycznego, który mógłby negatywnie wpłynąć na przebieg rekonwalescencji.

W przypadku plastyki brzucha i ud, lekarz może zalecić unikanie długiego stania. Podczas spania zaleca się także trzymanie nóg na poduszkach, tak aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył.

Po ok. 5 dniach należy udać się na wizytę kontrolną. Wówczas prawdopodobnie zostaną usunięte dreny.

Po ok. 2-3 tygodniach możesz czuć się wystarczająco dobrze, aby powrócić do zajęć takich jak np. prowadzenie samochodu.

Pamiętaj o tym, że obrzęk może utrzymywać się nawet kilka miesięcy, a blizny mogą goić się przez okres ok. 2 lat.

Efekty

Pierwsze zmiany w swoim ciele zauważysz natychmiast po operacji. Pamiętaj jednak o tym, że obrzęk może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Musisz również zaakceptować widoczne blizny.

Aby utrzymać jak najlepsze rezultaty, konieczna jest zmiana trybu życia na zdrowszy i bardziej aktywny. W przeciwnym razie problem może nawrócić.

Średnia cena

Cena zabiegu waha się w granicach 6.000 PLN – 20.000 PLN. Cena uzależniona jest od ilości zabiegów które będą przeprowadzane.