Plastyka nosa to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Wykonywany jest głównie z powodów estetycznych, jednak dzięki niemu nie tylko poprawimy wygląd nosa, ale również możemy pozbyć się różnego rodzaju problemów zdrowotnych.

Dowiedz się które części nosa może skorygować podczas plastyki nosa:

Korekta grzbietu nosa

Defekt zwany potocznie garbem, to jeden z najczęściej występujących mankamentów wśród osób decydujących się na przeprowadzenie plastyki nosa. Plastyka nosa pozwala na jego korekcję. Z tą deformacją mamy do czynienia w kostnej i chrzęstnej części nosa. Nos garbaty jest przyczyną wielu kompleksów i niskiej samooceny. Dodatkowo defekt ten bardzo rzuca się w oczy, gdyż nos jest centralną częścią naszej twarzy. Dzięki wykwalifikowanemu chirurgowi, możemy całkowicie zmienić wygląd nosa, a co za tym idzie – znacznie poprawić wygląd twarzy.

Korekta nozdrzy

Istnieje również sposób na skorygowanie nozdrzy, które są np. zbyt duże. Wówczas lekarz może skupić się na wymodelowaniu słupka nosa, co sprawi że otwory nosowe zmienią swój wygląd i staną się bardziej proporcjonalne.

Korekta czubka nosa

Plastyka nosa umożliwia skorygowanie samego czubka nosa. Może on ulec zmniejszeniu lub skróceniu, w zależności od warunków anatomicznych pacjenta. Zaletą tego zabiegu jest to, że wówczas nie jest potrzebna przebudowa całego nosa. W celu uzyskania zamierzonych efektów zabiegu, usuwa się środkową lub boczną część chrząstek skrzydełek nosa. W przypadku wystąpienia ubytków, chrząstki czubka nosa uzupełniane są przy pomocy pobranych chrząstek ze skrzydełek. Jeżeli natomiast chcemy podnieść czubek nosa, wówczas chrząstki skrzydełkowe zostają odpowiednio zszyte.

Plastyka nosa a korekta skrzywionej przegrody nosowej

Podstawowym wskazaniem medycznym i zdrowotnym do przeprowadzenia zabiegu korekcji nosa, jest skrzywienie przegrody nosowej. Defekt ten znacznie ogranicza drożność nosa, przyczynia się do powstawania częstych stanów zapalnych i infekcji zatok, utrzymywania się uciążliwego kataru, chrapania oraz trudności w oddychaniu. Tak więc podczas zabiegu korekcji nosa możemy zniwelować nie tylko wizualne mankamenty, ale również problem ze skrzywioną przegrodą. Dzięki temu znacznie poprawi się jakość naszego życia.

Wady wrodzone lub nabyte

Część pacjentów zmaga się z różnego rodzaju defektami nosa, powstałymi wskutek wad wrodzonych, przebytych wypadków lub chorób. Ubytki te często prowadzą do poważnych problemów z oddychaniem, bezdechu sennego, a nawet do całkowitej niemożności oddychania przez nos. Zabiegi te są jednak o wiele trudniejsze, niż zabiegi czysto estetyczne. W niektórych sytuacjach mamy do czynienia ze znacznymi ubytkami w strukturze nosa – wówczas konieczna może być rekonstrukcja.

Chirurgia plastyczna to nie tylko zabiegi mające na celu poprawę naszego wyglądu. Dzięki nim możemy również pozbyć się wielu defektów utrudniających prawidłowe funkcjonowanie. Najważniejszy jest jednak wybór doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza. Dzięki temu znacznie zmniejszamy ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.