Powiększanie piersi w dalszym ciągu pozostaje liderem jeśli chodzi o ilość przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej w ciągu roku. Ze względu na swoją popularność, mnożą się również pytania zadawane przez pacjentki. Przygotowaliśmy dla Was odpowiedzi na najczęstsze z nich.

Poznaj 10 najczęstszych pytań o powiększanie piersi:

1. Czy zabieg jest bezpieczny?

To oczywiste że boimy się o nasze zdrowie i życie. Nic więc dziwnego, że kwestia bezpieczeństwa jest tak ważna – zarówno dla pacjentek jak i dla lekarzy. W przypadku zabiegu powiększenia piersi powikłania są naprawdę rzadkie. Ich odsetek szacuje się na około 3% na 100 zoperowanych pań. Musimy mieć jednak świadomość, że mimo niskiego ryzyka, powikłania mogą się nam przytrafić. Możemy jednak zredukować ryzyko do minimum wybierając doświadczonego i wykwalifikowanego chirurga.

2. Czy moje piersi będą wyglądały sztucznie?

Wiele kobiet obawia się, że po zabiegu ich piersi będą wyglądały sztucznie i karykaturalnie. Pamiętajmy o tym, że prawidłowo przeprowadzona operacja powiększenia biustu dostarczy nam bardzo naturalnych efektów. Fakt, biust będzie większy, lecz przy zachowaniu proporcji w stosunku do warunków anatomicznych pacjentki będzie on wyglądał bardzo naturalnie, a co najważniejsze – będzie sprawiał wrażenie naprawdę hojnego daru od matki natury.

3. Jak dobrać odpowiedni rozmiar implantów piersi?

Kobiety pragnące mieć pełniejszy dekolt bardzo często pytają o to, jak dobrać odpowiedni rozmiar implantów piersi. W tym przypadku musimy zwrócić szczególną uwagę na nasze warunki anatomiczne. Implanty powinny być dobrane proporcjonalnie do naszej figury, tak aby nie wyglądały nienaturalnie. Pomoże nam w tym nasz chirurg plastyk oraz nowoczesne systemy takie jak np. Vectra 3D, oferujące komputerową symulację naszego wyglądu.

4. Czy po zabiegu pozostają widoczne blizny?

Przychodząc do chirurga plastycznego chcemy poprawić swój wygląd. Dlatego też wiele pań martwi się o to, czy po zabiegu zostaną widoczne blizny. Każda ingerencja chirurgiczna wiąże się z koniecznością naruszenia integralności skóry. Naturalnym efektem takiego działania jest powstawanie blizn. Chirurg dokłada jednak wszelkich starań, aby były one jak najmniej widoczne i nie sprawiały pacjentce problemu. Pocieszająca dla kobiet jest jednak informacja, że w większości przypadków blizny po upływie około roku stają się prawie całkowicie niewidoczne.

5. Jakie nacięcia stosowane są przy powiększaniu biustu i gdzie umieszczane są implanty?

Obecnie nacięcia wykonuje się w jednym z trzech wybranych miejsc:

 • pod pachą
 • wokół brodawki
 • bezpośrednio pod piersią

powiększanie piersi - powiększanie biustu - nacięcia
Jeżeli chodzi o samo umieszczenie implantów, to mamy do wyboru wstawienie ich pod gruczoł piersiowy lub bezpośrednio pod mięsień.

powiększanie piersi - powiększanie biustu

6. Czy po zabiegu można karmić piersią?

Wokół tego pytania narosło wiele mitów. Prawda jest jednak taka, że zabieg wstawienia silikonowych implantów w żaden sposób nie upośledza zdolności do karmienia piersią. Wyjątkiem są operacje wstawienia implantów połączone z liftingiem piersi. Podczas takiego zabiegu często dochodzi do przecięcia gruczołów mlecznych, czego następstwem jest niemożność do karmienia potomstwa.

7. Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?

Pacjentki pytają również o badania, które koniecznie trzeba wykonać przed operacją powiększenia biustu. Z reguły są to:

 • morfologia
 • grupa krwi
 • kreatynina
 • badanie ogólne moczu
 • cukier
 • elektrolity
 • APTT, INR, PT – układ krzepnięcia
 • HBS – antygen i przeciwciała
 • HIV
 • HCV – przeciwciała
 • USG piersi
 • EKG (po 40 roku życia)

8. Czy implanty należy wymieniać co 10 lat?

Obecnie większość implantów posiada dożywotnią gwarancję producenta. Implanty należy wymienić w przypadku, gdy dojdzie do ich pęknięcia czy też rotacji. Z tego też względu tak ważne jest regularne badanie piersi – samodzielne oraz USG.

9. Czy mając implanty mogę uprawiać sport?

Po prawidłowym przebyciu rekonwalescencji nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej, sportów ekstremalnych itp. Istnieją nawet implanty dla kobiet aktywnych fizycznie. Ważne jest jednak, aby na czas rekonwalescencji stosować się do zaleceń lekarza i unikać forsownego wysiłku.

10. Czy istnieją alternatywne sposoby powiększenia biustu?

Nie każda kobieta chce poddać się powiększeniu piersi implantami. Jedną z dostępnych i coraz bardziej rozwijających się alternatyw, jest powiększenie biustu za pomocą własnej tkanki tłuszczowej (lipofilling). Zabieg ten ma jednak pewne ograniczenia co do ostatecznego rozmiaru piersi (w ciągu jednej operacji nie możemy pobrać zbyt dużej ilości tkanki do przeszczepu).

Przedstawione pytania to tylko wierzchołek góry lodowej. Cieszy nas jednak fakt, że pacjentki szukają informacji ponieważ zależy im na bezpieczeństwie i odpowiedzialnym podjęciu decyzji o zabiegu. Pamiętajmy że nie ma głupich pytań i dyskutujmy o nich tak długo, aż rozwiejemy wszelkie wątpliwości.