Rodzaje implantów piersiowych
Z biegiem lat powstawały coraz to nowe protezy piersiowe. Od 1962 roku stosuje się implanty silikonowe. Po 1992 drugim na rynku ukazały się implanty wypełnione solą fizjologiczną, jednak w dalszym ciągu dążono do wynalezienia czegoś lepszego. Tym sposobem kilka lat temu Anglicy zaprezentowali protezy wypełnione olejem sojowym, a zaraz po nich Niemcy wynaleźli implanty hydrożelowe.
Warto wiedzieć, że początkowo protezy były całkowicie gładkie. Teksturowana powłoka pojawiła się dopiero ok. 10 lat temu. Jest ona głownie wykonywana z silikonu stałego.
Obecnie stosuje się implanty silikonowe trzeciej generacji. Posiadają one wielowarstwową powłokę, są bardzo szczelne, oraz cienkie, dzięki czemu posiadają naturalną konsystencję. Warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi gładkich implantów. Posiadają one jednak swoje wady, mianowicie:
- znacznie utrudniają wykonanie mammografii (promienie rentgenowskie nie są w stanie przez nie przeniknąć)
- podczas pęknięcia protezy, silikon nie wchłania się w tkanki tylko zaczyna gromadzić się w piersi – wówczas trzeba usunąć go chirurgicznie.
Inaczej było w przypadku protez wypełnionych solą fizjologiczną. Są one w zupełności przejrzyste dla promieni rentgenowskich, a w przypadku wycieku cała substancja wchłaniana jest przez organizm. Kolejną zaletą jest fakt, że implanty można umieszczać poprzez zastosowanie technik endoskopowych. Nie obejdzie się jednak bez wad. Implanty z solą fizjologiczną nie mają tak naturalnej konsystencji. Wyczuwalne jest to szczególnie u kobiet, których gruczoł piersiowy jest niewielki. Wiele do życzenia pozostawia również ich szczelność.
Implanty wypełniane olejem sojowym charakteryzuje konsystencja do złudzenia przypominająca naturalną pierś, oraz przepuszczalność promieni rentgenowskich. Szybko jednak zaprzestano ich stosowania, ponieważ po pewnym czasie olej sojowy zaczynał rozkładać się na wolne kwasy tłuszczowe, co z kolei powodowało wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu.
Protezy hydrożelowe miały zrewolucjonizować dotychczasowy rynek medycznych. Były one bardzo przejrzyste dla promieni rentgenowskich, a każdy wyciek z implantu kończył się wchłonięciem hydrożelu przez organizm. Niestety z biegiem czasu zaczęło pojawiać się coraz więcej negatywnych opinii na ich temat. Szczelność implantów okazała się nie być taka dobra, a wyciekająca substancja wcale nie była wchłaniana przez organizm. Z tego względu coraz więcej osób odchodzi od stosowania protez hydrożelowych.
Implanty pokryte powłoką poliuretanową są nowością w świecie chirurgii plastycznej. Ich innowacyjność polega na tym, że ich konsystencja jest bardzo zbliżona do naturalnej piersi, a w dodatku zmniejszają ryzyko rozwoju torebki włóknistej oraz przesunięcia się implantu. Obecnie coraz więcej kobiet, wybiera poliuretanowe implanty marki Polytech, które uznawane są za najlepsze na świecie. Idealnie nadają się one dla kobiet aktywnych fizycznie.
Pamiętajmy jednak o tym, że nie ma protez idealnych, ale obecny rozwój medycyny sprawia, że ryzyko związane z wszczepieniem implantów piersiowych jest minimalne. W dalszym ciągu należy liczyć się z tym, że może nastąpić rozwój torebki łącznotkankowej, jednak wynosi ono tylko 2 – 4%. Wszystko dzięki zaawansowanym technikom chirurgicznym, oraz staraniom producentów.