Powiększanie biustu  jest to zabieg chirurgiczny, mający na celu zwiększenie rozmiaru piersi. Podczas operacji, implanty umieszczane są pod gruczołem piersiowym, lub bezpośrednio pod mięśniem.

Dla wielu kobiet augmentacja jest sposobem na poprawę własnego wizerunku i pewności siebie. Jeżeli rozważasz taką możliwość, powinnaś skonsultować się z chirurgiem plastycznym. Upewnij się, że rozumiesz co wiąże się z operacją, jakie niesie ze sobą ryzyko, oraz jakie powikłania mogą wystąpić w czasie rekonwalescencji.

Dlaczego wykonywany jest zabieg powiększania piersi?

Kobiety decydują się na zabieg głównie z powodu chęci poprawy własnego wyglądu. Powiększanie piersi poprawia samopoczucie i wzmaga pewność siebie.

Czy jestem odpowiednią kandydatką?

Warto rozważyć zabieg powiększania biustu jeżeli:

  • uważasz, że twoje piersi są zbyt małe w stosunku do reszty ciała
  • występuje niedorozwój piersi
  • jedna pierś jest widocznie większa od drugiej
  • piersi zostały usunięte z powodu choroby nowotworowej
  • mały biust staje się głównym powodem kompleksów
  • ciąża lub utrata masy ciała spowodowały widoczne zmiany w piersiach

Jeżeli nie cierpisz na problemy zdrowotne, jesteś w dobrej kondycji i realistycznie podchodzisz do efektów operacji, to jesteś idealną kandydatką do zabiegu powiększania piersi.

W pewnym wieku lepszym rozwiązaniem jest jednak lifting piersi.

Przeciwwskazania

  • infekcja
  • zmiany w piersiach (operacja nie może być przeprowadzona bez wcześniejszego zbadania piersi i sprawdzenia czy powstałe zmiany nie mają charakteru nowotworowego)
  • zmiany dermatologiczne
  • depresja
  • dysmorfofobia
  • zbyt młody wiek pacjentki (aby przeprowadzić zabieg powiększania biustu, piersi pacjentki powinny byś w pełni rozwinięte)

Ryzyko związane z zabiegiem

Operacja powiększania piersi jest stosunkowo bezpieczna, jednak niesie ze sobą możliwość wystąpienia powikłań takich jak:

  • przykurcz torebki łącznotkankowej
  • zakażenie
  • wyciek lub pęknięcie implantu
  • nadwrażliwość sutków
  • długotrwały ból piersi
  • krwawienie

Kuracja każdego z tych powikłań wiązać się może z ponowną interwencją chirurgiczną.

Torebka łącznotkankowa – najczęstsze powikłanie po powiększaniu piersi

Najpopularniejszym i najczęściej występującym powikłaniem po zabiegu powiększania biustu jest tworzenie się tzw. torebki łącznotkankowej. Po wstawieniu implantów nasz organizm zaczyna traktować je jako ciało obce. Wówczas twardniejąca tkanka łączna wokół implantu zaczyna go uciskać, aby wyprzeć go na zewnątrz. Dochodzi wówczas do tzw. przykurczu torebki łącznotkankowej.

Stopnie zaawansowania tego problemu określa się poprzez tzw. skalę Bakera

I stopień – pierś zachowuje naturalny wygląd i miękkość

II stopień – pierś zachowuje naturalny wygląd jednak jest trochę twardsza

III stopień – pierś traci naturalny kształt i staje się twarda

IV stopień – pierś wygląda nienaturalnie, staje się twardsza i zaczyna boleć

Warto dodać, że przykurcz torebki łącznotkankowej z reguły dotyczy tylko jednej piersi. Obustronna kontraktura kapsułowa zdarza się niezwykle rzadko.

Zalety powiększania piersi

  • atrakcyjniejsza sylwetka
  • długoterminowy efekt zabiegu
  • lepsza samoocena

Wady powiększania piersi

  • implanty piersi wymagają kontroli lekarskiej
  • możliwość wystąpienia komplikacji w czasie operacji (tak jak w przypadku każdej ingerencji chirurgicznej)
  • możliwość pęknięcia implantu spowodowane wadą fabryczną

Czy implanty piersi zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór piersi i utrudniają jego diagnostykę?

Wiele kobiet chcących powiększyć swój biust zastanawia się, czy posiadanie w piersi ciała obcego jakim jest implant może przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej.

Liczne badania przeprowadzane na całym świecie nie wykazały, aby implanty piersi przyczyniały się do rozwoju nowotworów. Niektóre środowiska lekarskie twierdzą nawet, ze implanty piersi zmniejszają ryzyko zachorowania na raka, jednak nie zostało to oficjalnie potwierdzone.

W przypadku diagnostyki raka piersi, wiele kobiet obawia się że implanty znacznie utrudnią wykonanie mammografii i opóźnią wykrycie zmian nowotworowych. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest, aby badanie przeprowadzał specjalista radiolog, który ma doświadczenie w badaniu powiększonych piersi i poświęci pacjentce więcej czasu.

Implanty a zdolność do karmienia piersią

Jeżeli jesteś mamą lub jeżeli dopiero planujesz macierzyństwo, to z całą pewnością chcesz wiedzieć czy po powiększaniu biustu bez problemu będziesz mogła karmić piersią. Obecnie posiadanie implantów piersi w żaden sposób nie utrudnia karmienia piersią. Jeżeli jednak chcesz powiększyć swoje piersi zanim zostaniesz mamą, wówczas musisz pamiętać o tym że podczas ciąży i karmienia wygląd Twojego biustu może ulec zmianie (rozciąganie się tkanek). Wówczas konieczny może okazać się zabieg korekcji biustu (np. wymiana implantów na większe lub usuniecie nadmiaru skóry i tkanki).

Jak przygotować się do zabiegu?

Bardzo ważne jest, aby przed zabiegiem wykonać badanie krwi. Lekarz może dodatkowo zlecić przeprowadzenie badania mammograficznego. Zaleca się również zaprzestanie palenia tytoniu i przyjmowania leków rozrzedzających krew na ok. 6 tygodni przed zabiegiem.

Pamiętaj o tym, aby nie próbować się do nikogo upodobnić. Jest to jedna z rzeczy której nie powinnaś robić przed zabiegiem powiększania piersi.

Warto również poprosić kogoś o pomoc po zabiegu, tak abyś miała zapewniony transport do domu i pomoc podczas pierwszych dni rekonwalescencji.

Z całą pewnością będziesz zastanawiała się również czy inni zauważą że mam implanty. Tego typu obawy dotyczą kobiet na całym świecie.

 Możliwości umieszczenia implantów piersi

powiększanie piersi - powiększanie biustu

Jak wygląda zabieg powiększania piersi?

Na początku pacjentka poddawana jest znieczuleniu ogólnemu (choć zdarzają się przypadki, gdy stosowane jest znieczulenie miejscowe). Następnie w celu umieszczenia implantów, chirurg wykonuje nacięcia w jednym z trzech przeznaczonych do tego miejsc:

  • pod pachą
  • wokół brodawki
  • bezpośrednio pod piersią

Jeżeli twoje piersi są obwisłe i asymetryczne, powinnaś zdecydować się na nacięcie pod pachą.

powiększanie piersi - powiększanie biustu - nacięcia

Po wykonaniu nacięcia, lekarz oddziela znajdujące się tam tkanki. W ten sposób powstaje swego rodzaju kieszeń na implanty. Należy dodać, że kieszeń może znajdować się bezpośrednio pod tkanką piersiową, lub pod mięśniem piersiowym.

Jeżeli zdecydujemy się na implanty wypełnione solą fizjologiczną, to musimy pamiętać, że są one napełniane dopiero po umiejscowieniu implantu pod piersią. W przypadku protez silikonowych, są one wypełnione fabrycznie.

Rekonwalescencja

Po przebytej operacji ból i obrzęk mogą utrzymywać się przez kilka tygodni, jednak lekarz powinien przepisać leki przeciwbólowe. Mogą również pojawić się siniaki.

Blizny zaczną stopniowo zanikać, należy jednak pamiętać o tym, że nie znikną całkowicie. Sposobem na szybsze gojenie blizn jest używanie specjalistycznych maści i kremów.

Podczas rekonwalescencji zaleca się noszenie specjalnej bielizny, która wspomoże odpowiednie osadzenie implantów.

Bardzo ważną rolę odgrywa również pozycja w której śpimy. Okazuje się że szczególnie wskazane jest spanie na plecach.

Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń chirurga. Jeżeli nie pracujemy fizycznie, to powrót do życia zawodowego może być możliwy nawet ok. tydzień od operacji. Przez mniej więcej dwa tygodnie należy unikać czynności, które mogą podnieść ciśnienie krwi lub tętno. Pamiętajmy również o tym, że przez pewien czas piersi będą wrażliwe na dotyk i różnego rodzaju wstrząsy.

Jeśli chirurg założy szwy lub dreny, nie próbujmy usunąć ich samodzielnie. Na pewno zostaną one wyciągnięte na następnej wizycie w klinice.

Jeżeli zauważymy zaczerwienienie wokół piersi i pojawi się gorączka, to powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, gdyż mogą być to pierwsze objawy infekcji.

Komputerowa symulacja, czyli jak będą wyglądały moje piersi?

Obecnie o wyglądzie naszych nowych piersi możemy przekonać się zanim jeszcze trafimy na stół operacyjny. Jest to możliwe za sprawą takich urządzeń jak Vectra 3D i oprogramowania Mirror Software. Cała procedura polega na wykonaniu dokładnych zdjęć pacjentki, dzięki którym powstaje trójwymiarowa wizualizacja. Na jej podstawie można dokładnie przeanalizować twarz i ciało pacjentki. Wszystkie zmiany wprowadzone w wizualizacji są całkowicie odwracalne. Pozwala nam to na idealne ukształtowanie interesującej nas partii ciała. Dzięki temu, zamiast nieodwracalnej ingerencji chirurgicznej mamy obraz, który musi zostać zaakceptowany przez kobietę. Gdy tak się stanie, lekarz ustali konkretny termin zabiegu, wiedząc dokładnie jakich efektów oczekuje pacjentka.

Efekty

Do efektów zabiegu należy podchodzić przede wszystkim realistycznie. Implanty zmienią kształt i rozmiar biustu, dzięki czemu możemy pozbyć się kompleksów. Jeżeli jednak dążymy do perfekcji, to efekty operacji mogą nas rozczarować.

Ostateczne rezultaty widoczne są po około 2 – 3 miesiącach.

Pamiętajmy, że piersi w dalszym ciągu będą poddawane procesom biologicznym. Przybranie na wadze, lub utrata masy ciała mogą znacząco wpłynąć na ich wygląd po zabiegu. Jeżeli biust przestanie nas satysfakcjonować, to ponowna operacja plastyczna może być jedynym rozwiązaniem.

Poniżej zaprezentowane są zdjęcia Kliniki Kolasiński – więcej zdjęć znajduje się tutaj.

Poniżej zaprezentowane są zdjęcia New Horizons Center for Cosmetic Surgery – kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć

Rodzaje implantów piersiowych

Z biegiem lat powstawały coraz to nowe protezy piersiowe. Od 1962 roku stosuje się implanty silikonowe. Po 1992 drugim na rynku ukazały się implanty wypełnione solą fizjologiczną, jednak w dalszym ciągu dążono do wynalezienia czegoś lepszego. Tym sposobem kilka lat temu Anglicy zaprezentowali protezy wypełnione olejem sojowym, a zaraz po nich Niemcy wynaleźli implanty hydrożelowe.

Warto wiedzieć, że początkowo protezy były całkowicie gładkie. Teksturowana powłoka pojawiła się dopiero ok. 10 lat temu. Jest ona głownie wykonywana z silikonu stałego.

Obecnie stosuje się implanty silikonowe trzeciej generacji. Posiadają one wielowarstwową powłokę, są bardzo szczelne, oraz cienkie, dzięki czemu posiadają naturalną konsystencję. Warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi gładkich implantów. Posiadają one jednak swoje wady, mianowicie:

  • znacznie utrudniają wykonanie mammografii (promienie rentgenowskie nie są w stanie przez nie przeniknąć)
  • podczas pęknięcia protezy, silikon nie wchłania się w tkanki tylko zaczyna gromadzić się w piersi – wówczas trzeba usunąć go chirurgicznie.

Inaczej było w przypadku protez wypełnionych solą fizjologiczną. Są one w zupełności przejrzyste dla promieni rentgenowskich, a w przypadku wycieku cała substancja wchłaniana jest przez organizm. Kolejną zaletą jest fakt, że implanty można umieszczać poprzez zastosowanie technik endoskopowych. Nie obejdzie się jednak bez wad. Implanty z solą fizjologiczną nie mają tak naturalnej konsystencji. Wyczuwalne jest to szczególnie u kobiet, których gruczoł piersiowy jest niewielki. Wiele do życzenia pozostawia również ich szczelność.

Implanty wypełniane olejem sojowym charakteryzuje konsystencja do złudzenia przypominająca naturalną pierś, oraz przepuszczalność promieni rentgenowskich. Szybko jednak zaprzestano ich stosowania, ponieważ po pewnym czasie olej sojowy zaczynał rozkładać się na wolne kwasy tłuszczowe, co z kolei powodowało wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu.

Protezy hydrożelowe miały zrewolucjonizować dotychczasowy rynek medycznych. Były one bardzo przejrzyste dla promieni rentgenowskich, a każdy wyciek z implantu kończył się wchłonięciem hydrożelu przez organizm. Niestety z biegiem czasu zaczęło pojawiać się coraz więcej negatywnych opinii na ich temat. Szczelność implantów okazała się nie być taka dobra, a wyciekająca substancja wcale nie była wchłaniana przez organizm. Z tego względu coraz więcej osób odchodzi od stosowania protez hydrożelowych.

Implanty pokryte powłoką poliuretanową są nowością w świecie chirurgii plastycznej. Ich innowacyjność polega na tym, że ich konsystencja jest bardzo zbliżona do naturalnej piersi, a w dodatku zmniejszają ryzyko rozwoju torebki włóknistej oraz przesunięcia się implantu. Obecnie coraz więcej kobiet, wybiera poliuretanowe implanty marki Polytech, które uznawane są za najlepsze na świecie. Idealnie nadają się one dla kobiet aktywnych fizycznie.

Pamiętajmy jednak o tym, że nie ma protez idealnych, ale obecny rozwój medycyny sprawia, że ryzyko związane z wszczepieniem implantów piersiowych jest minimalne. W dalszym ciągu należy liczyć się z tym, że może nastąpić rozwój torebki łącznotkankowej, jednak wynosi ono tylko 2 – 4%. Wszystko dzięki zaawansowanym technikom chirurgicznym, oraz staraniom producentów.

Średnia cena

Bardzo ważnym jest, aby upewnić się co obejmuje cena. Nieraz kliniki kuszą nas wyjątkowo tanimi zabiegami. Jak się później okazuje, była to np. cena tylko za implanty. Do tego osobno musimy zapłacić za wykonanie zabiegu, opatrunki, lekarstwa i pobyt w placówce medycznej.

Średnia cena zabiegu, wraz ze wszystkimi udogodnieniami wynosi ok 13-17 tysięcy.

Inne metody powiększania piersi

Jeżeli marzysz o większym biuście, a boisz się operacji chirurgicznej, to masz jeszcze kilka opcji do wyboru.

  • Lipotransfer/lipomodelling – powiększenie biustu własną tkanką tłuszczową. Jest to zabieg składający się z dwóch etapów. Polega na pobraniu tłuszczu z danej partii ciała metodą liposukcji, poddaniu go wirowaniu i dekantacji, a następnie przeszczepieniu go w piersi. Rezultaty utrzymują się przez ok. 2-3 lata. Metoda ta początkowo była wykorzystywana przy zabiegach rekonstrukcji piersi. Później uznanie zyskała również w korekcji twarzy. Z punktu widzenia onkologicznego, lipomodelling jest całkowicie bezpieczny, ponieważ w trakcie trwania zabiegu pacjentka poddawana jest innym procedurom medycznym. Ważne jest to, że na chwilę obecną naukowcy nie stwierdzili zależności między tą metodą powiększania biustu, a wzrostem ryzyka zachorowania na raka piersi.
  • AQUAfilling® – żel hydrofilowy w 98% składający się z soli fizjologicznej i w 2% z substancji wiążącej, czyli poliamidu. Cały zabieg trwa ok. półtorej godziny i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wstrzyknięciu żelu w tkanki miękkie przy pomocy igły lub kaniuli. Dla poprawy komfortu pacjenta, do preparatu dodawany jest również środek znieczulający. Efekty zabiegu możemy cieszyć się nawet przez 5 lat. Pierwsze widoczne zmiany zaobserwujemy już nawet po 7 dniach od aplikacji żelu, czyli po zniknięciu obrzęku i zejściu znieczulenia miejscowego. Należy pamiętać o tym, że zabiegowi nie powinny poddawać się kobiety, które cierpią na problemy z krzepliwością krwi, choroby somatyczne, nowotworowe, stany zapalne skóry, alergię na wybrane leki, lub są w trakcie menstruacji, jednak przeciwwskazania co do wykonania zabiegu omawiane są z pacjentką indywidualnie

Najczęściej zadawane pytania

  1. Na implanty piersi najlepiej zdecydować się przed czy po ciąży?
  2. Jak dobrać odpowiedni rozmiar implantów?
  3. Czy po augmentacji piersi stają się mniej wrażliwe na dotyk?
  4. Ile kosztuje zabieg powiększania piersi?
  5. Co się stanie, jeśli zachoruję przed operacją powiększania piersi?
  6. W jakim czasie od zabiegu powiększania piersi mogę zacząć pracować/ćwiczyć?
  7. Czy poprzez dotyk mój partner wyczuje że mam implanty piersi?
  8. Jak moje piersi będą wyglądały zaraz po zabiegu powiększania piersi?
  9. Jaki rodzaj implantów wybrać?
  10. Jakie ryzyko wiąże się z zabiegiem powiększania piersi?
  11. Jakie implanty najlepiej nadają się dla kobiet aktywnie uprawiających sport – np. fitness czy bieganie?
  12. Jakie badania muszę zrobić przed zabiegiem powiększania piersi?
  13. Umieszczanie implantu – jaką metodę wybrać?
  14. Rekonwalescencja – czego mogę się spodziewać?
  15. Czy po zabiegu powiększania piersi z użyciem implantów z będę mogła karmić piersią?

Najnowsze artykuły dotyczące powiększania piersi: