Większość kobiet które myślą o poddaniu się operacji powiększania piersi, jest zaniepokojonych bólem wiążącym się z operacją, oraz czasu który będą musiały poświęcić na rekonwalescencję. Pamiętajmy jednak że w porównaniu do innych części ciała, piersi mają naturalną zdolność do szybszego gojenia się. Dzięki temu pacjentki są w stanie wrócić do pracy biurowej nawet tydzień lub dwa po zabiegu.

Zadbaj o relaks

W przypadku niektórych pacjentów czas ten może się znacznie wydłużyć. Jest to spowodowane procesem gojenia i odczuwanym dyskomfortem. Ogólną zasadą jest unikanie forsownych czynności i wszystkiego co znacząco mogłoby podnieść ciśnienie krwi i tętno. Tych zaleceń należy przestrzegać przez ok 3-4 tygodnie po zabiegu.

Kobiety, których praca wymaga również przenoszenia ciężkich przedmiotów i stałego podnoszenia rąk – np. stewardesa, nauczycielka, przewodnik, tancerka itp. powinny myśleć o powrocie do pracy po ok 3-4 tygodniach.

Przez pierwsze dni po augmentacji biustu powinno się również unikać innych czynności które powodują dyskomfort np. podnoszenie rąk za głowę. Jest to sposób organizmu na powiedzenie nam, że coś jest nie w porządku.

Jak radzić sobie z bólem?

Długość przerwy w pracy w dużym stopniu zależy od progu bólu pacjentek. Niektóre kobiety po operacji przyjmują leki przeciwbólowe przez zaledwie dwa dni, inne z kolei zmuszone są przyjmować je dłużej niż tydzień. Dzięki temu są one w stanie normalnie funkcjonować.

Aby uniknąć zbyt długiego czasu rekonwalescencji, należy ograniczyć przyjmowanie silnych leków przeciwbólowych. Jako zamiennik zaleca się stosowanie pomp bólowych, czyli urządzeń które powoli dostarczają środek przeciwbólowy w tym przypadku do piersi. Powinno to trwać przez ok 3-4 dni w momencie odczuwania największego bólu.

Oprócz niebywałego bólu, pacjenci skarżą się również na skurcze, które mogą mieć wpływ nie tylko na piersi, ale również na ramiona, plecy i kark. W tej sytuacji na zwiotczałe mięśnie pomoże Flexeril, dzięki któremu do pracy będziemy w stanie powrócić już po kilku dniach od operacji.

Jaki wpływ na rekonwalescencję mają implanty?

Obok różnego progu bólu u pacjentów, na szybką rekonwalescencję wpływa również wielkość i umieszczenie implantu. W przypadku zastosowania zbyt dużych implantów które umieszczone są za mięśniem, będziemy odczuwali silniejszy ból. W dodatku czas rekonwalescencji znacznie się wydłuży.

Choć umieszczenie implantu pod mięśniem wydłuża czas powrotu do zdrowia, nie odstrasza to pacjentek. Dzieje się tak ze względu na długoterminowe korzyści jakie niesie ze sobą ta metoda. Są to min: bardziej naturalny wygląd, niższe ryzyko opadania piersi i możliwość karmienia piersią