Profilaktyczna mastektomia a rekonstrukcja piersi
Kobiety poddające się profilaktycznej mastektomii bardzo często decydują się na przeprowadzenie rekonstrukcji piersi podczas jednego zabiegu. W tym celu najczęściej wykorzystywane są implanty piersiowe, jednak niektóre ośrodki w Polsce proponują rekonstrukcję piersi za pomocą tkanek własnych. W uzyskaniu jak najlepszych efektów pomagają również przeszczepy własnej tkanki tłuszczowej.
Jak przygotować się do zabiegu?
Ważnym jest, aby przed zabiegiem wykonać wszelkie badania zlecone przez lekarza. Pamiętaj również o tym, aby zaprzestać palić papierosy – nie tylko zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór, ale również znacznie zwężają naczynia krwionośne co wiąże się ze znacznie większym ryzykiem wystąpienia groźnych powikłań.
Przebieg zabiegu
Po wykonaniu odpowiednich nacięć, lekarz usuwa dany gruczoł piersiowy. Wycięte tkanki są następnie wysyłane do badania histopatologicznego. Jeżeli przeprowadzana jest jednoczesna rekonstrukcja piersi, wówczas wstawiane są implanty. W przypadku rekonstrukcji najrozsądniej wybrać implanty anatomiczne, które nadadzą piersi naturalnego kształtu. Pamiętajmy również o tym, że skóra po mastektomii jest znacznie cieńsza, dlatego też dobranie odpowiedniego implantu uchroni nas przed defektem estetycznym w postaci różnego rodzaju zmarszczeń i wypukłości protezy piersiowej.
Rekonwalescencja
Podczas zabiegu z pewnością zostaną założone dreny mające na celu odprowadzanie nadmiaru płynów – nie próbuj się ich pozbyć samodzielnie.
Przez pierwszych kilka tygodni staraj się nie wykonywać żadnych forsownych ćwiczeń czy też nadmiernej aktywności fizycznej. Wskazane są natomiast spokojne spacery.
Lekarz z pewnością zaleci noszenie specjalnego biustonosza pooperacyjnego.
Przy rekonwalescencji po profilaktycznej mastektomii połączonej z rekonstrukcją piersi należy uzbroić się w cierpliwość – blizny pooperacyjne mogą goić się nawet 12 miesięcy.