Na czym polega przeszczep włosów?

Przeszczep włosów jest zabiegiem polegającym na uzupełnieniu ubytków w miejscach, które wcześniej uległy wyłysieniu. Operacje te są bezpieczne, gdy przeprowadza je wykwalifikowany lekarz. Należy pamiętać o tym, że wyniku zabiegu nie można całkowicie przewidzieć, gdyż wszystko zależy od zdolności regeneracyjnych organizmu pacjenta.

Dlaczego jest wykonywany?

Problem łysienia dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Przypadłość ta jest wstydliwa, w związku z czym wiele osób decyduje się na zabieg. Przeszczep włosów wykonywany jest z powodu:

  • łysienia androgenowego
  • łysienia po napromieniowaniu
  • łysienia pourazowe
  • ubytków w okolicy wąsów, brody, brwi i rzęs
  • stanów zapalnych skóry, które spowodowały łysienie
  • blizn pooperacyjne
  • ubytków w okolicy łona

Kto jest odpowiednim kandydatem?

Przeszczep włosów wykonywany jest u osób które:

  • mają zdrową skórę głowy, z której zostaną pobrane mieszki włosowe
  • nie cierpią na łysienie plackowate
  • są w pełni zdrowe
  • mają realne oczekiwania co do wyniku operacji

Przeciwwskazania

  • zły ogólny stan zdrowia
  • choroby i stany zapalne skóry głowy
  • problemy z krzepliwością krwi
  • przedwczesne łysienie androgenowe

Przeszczep włosów – metody

Metoda FUE (z ang. Follicular Unit Extraction) – polega na precyzyjnym pobraniu pojedynczych mieszków włosowych za pomocą specjalnego przyrządu. Zaletą tej metody jest fakt, że blizny pozostawione w okolicy dawczej nie są widoczne gołym okiem ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary. Dzięki temu, pacjent po zabiegu może bez żadnego problemu nosić bardzo krótkie fryzury. Metoda FUE jest wykorzystywana nie tylko w przypadku ubytków w owłosieniu skóry głowy. Metodzie tej poddawane są również takie miejsca jak brwi, zarost na brodzie/policzkach oraz blizny. Warto dodać, że okolicą dawczą mogą być mieszki włosowe znajdujące się w różnych częściach naszego ciała. Podczas przeszczepu włosów metodą FUE lekarze wykonują również mezoterapię skóry głowy z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Metoda FUE to również ogromna szansa dla osób u których występują predyspozycje do powstawania dużych blizn przerostowych.

Metoda strip – zabieg z wykorzystaniem tej metody polega na pobraniu paska skóry znajdującego się z tyłu głowy. Wycinek ten zostaje poddany obróbce przez wykwalifikowanego technika, który dzieli go na pojedyncze zespoły mieszkowe gotowe do przeszczepu

Body Hair Transplant – metoda polegająca na pobraniu mieszków włosowych z innych części ciała niż głowa. Najczęstszymi miejscami z których pobierane są włosy są klatka piersiowa, broda i pachy

Roboty do przeszczepu włosów

ARTAS to nazwa robota używanegp przy przeszczepie włosów. Pozwala on na bardzo sprawne i precyzyjne pobranie mieszków włosowych. Urządzenie te przenosi pobrany mieszek włosowy i przeszczepia go we wskazane miejsce. Dzięki wykorzystaniu robotów, zabieg transplantacji włosów można przeprowadzić znacznie szybciej. Dodatkowo nakłucia pozostawiają minimalne blizny, dzięki czemu pacjenci nie muszą martwić się o niepożądane efekty zabiegu.

Łysienie u kobiet

Utrata włosów u kobiet spotykana jest o wiele rzadziej niż łysienie u mężczyzn, jednak w przypadku pań dolegliwość ta jest niezwykle kłopotliwa. Tym bardziej, że piękne, długie i lśniące włosy są jednym z atrybutów kobiecości.

U płci żeńskiej zazwyczaj nie dochodzi do łysienia całkowitego, jednak zdarzają się wyjątki. Mamy za to do czynienia z różnego rodzaju przerzedzeniem włosów. Zazwyczaj odpowiedzialne są za to zmiany hormonalne występujące w okresie menopauzy.

Leczenie chirurgiczne przeprowadza się jedynie u tych kobiet, u których wykluczono zaburzenia czynności tarczycy, choroby jajników, przysadki mózgowej i nadnerczy.

W przypadku wystąpienia łysienia androgenowego u kobiet, wykorzystuje się Loxon (2% minoksydyl) i dobiera specjalne środki do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Leczenie tego typu łysienia u kobiet jest bardzo trudne. Często polega ono na łączeniu kilku kuracji, które dobierane są indywidualnie do pacjentki.

Należy pamiętać jednak o tym, że z czasem włosy mogą przyzwyczaić się do działania preparatów i efekty będą o wiele słabsze.

Trychologia czyli diagnostyka włosów i skóry głowy

W przypadku jakichkolwiek problemów z włosami lub skórą głowy (łupież, atopowe zapalenie skóry, łojotok, łuszczyca) powinniśmy udać się do trychologa. Jest to specjalista, który zajmuje się prawidłowym rozpoznaniem i kompleksowym leczeniem schorzeń obejmujących właśnie włosy i skórę głowy.

Szczegółowe badanie przeprowadzane podczas wizyty pozwala na określenie stanu włosów (choroby, stany zapalne) oraz na ustalenie czy pacjent w przyszłości będzie zmagał się z problemem łysienia. Lekarz będzie również w stanie stwierdzić czy przyczyną występujących problemów z włosami nie są np. niedobory witamin czy problemy hormonalne.

Dowiedz się więcej na temat trychologii.

Rodzaje łysienia

Łysienie całkowite – pod tą nazwą kryje się rzadka  choroba skórna, której przyczyny nie są do końca poznane. Naukowcy przypuszczają, że może mieć ona charakter autoimmunologiczny. Łysienie całkowite dzieli się na kilka rodzajów: wrodzony całkowity brak owłosienia (dzieci przychodzą na świat całkowicie pozbawione włosów), dominujący brak owłosienia (przekazywany z pokolenia na pokolenie), wrodzony częściowy brak owłosienia (dotyczy jedynie skóry głowy lub również innych części ciała), wrodzone słabe owłosienie (wrodzone przerzedzenie włosów)

Łysienie plackowate – charakterystyczną cechą tego typu łysienia jest powstawanie owalnych, pozbawionych owłosienia obszarów nie tylko na głowie, ale również np. na klatce piersiowej, nogach i każdym innym owłosieniu. Łysienie plackowate jest zjawiskiem autoimmunologicznym, nagłym i nieuzależnionym od wieku

Łysienie androgenowe – ten rodzaj łysienia jest diagnozowany najczęściej i  w głównej mierze uwarunkowany jest genetycznie. Zazwyczaj spotykamy się z nazwą łysienie typu męskiego. Jest to spowodowane faktem, że problem ten z reguły dotyka mężczyzn. Za bezpośredni rozwój łysienia androgenowego odpowiada nadwrażliwość na dihydrotestosteron (DHT). Prowadzi to do znacznego zmniejszania się mieszków włosowych. Efektem tej dolegliwości jest ogromne spowolnienie a następnie zatrzymanie procesu wzrostu włosów.

Łysienie telogenowe – nazwa tego typu łysienia wzięła się od trzeciej fazy wzrostu włosa zwaną właśnie telogenem. Problem łysienia telogenowego polega na znacznym wydłużeniu fazy spoczynku włosa, jednak po pewnym czasie przypadłość ta ustępuje samoistnie. Uważa się, że do rozwoju tego problemu przyczyniają się m. in. problemy hormonalne, stres, infekcje, niedobory witamin.

Łysienie pospolite – typ łysienia, a właściwie stan chorobowy stwierdzany tylko u mężczyzn wchodzących w 40 rok życia. W tym przypadku w miejscu wypadających włosów nie odrastają nowe.

Łysienie poporodowe – za występowanie tego zjawiska odpowiedzialny jest gwałtowny spadek poziomu estrogenów po przebytym porodzie. Efektem tego procesu jest wejście 60% włosów w fazę telogenu.

Łysienie neurotyczne – jest to stan chorobowy którego głównym objawem jest samoistne wypadanie włosów spowodowane traumatycznymi wydarzeniami w życiu danego człowieka.

Łysienie wężykowate – stan ten uznawany jest za jedną z odmian łysienia plackowatego. Co ciekawe, schorzenie to dotyka wyłącznie dzieci. Jego nazwa wzięła się od sposobu przesuwania się łysienia. Objawia się początkowym łysieniem karku, które następnie symetrycznie przesuwa się w okolice czoła (nie omijając skroni)

Łysienie rozlane – jest to stan chorobowy który objawia się nadmierną utratą włosów. Łysienie rozlane jest przypadłością ciężką do zdiagnozowania. Istnieją przypadki, gdy do stwierdzenia tego stanu chorobowego konieczne jest wykonanie biopsji skóry głowy. Zazwyczaj diagnoza opiera się jednak na dokładnym badaniu morfologicznym

Łysienie dziedziczne – jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj łysienia ma podłoże genetyczne i dotyczy obu płci. Problem łysienia dziedzicznego objawia się wraz z wiekiem i jest bezpośrednio związane z wpływem dihydrotestosteronu na obciążone genetycznie mieszki włosowe

Łysienie dyfuzyjne – ten typ łysienia rozpatrywany jest jako stan chorobowy, objawiający się w bardzo charakterystyczny sposób – obszary wypadania włosów są bardzo rozproszone. Główną przyczyną tego problemu jest bardzo wysoka gorączka, która prowadzi do uszkodzenia mieszków włosowych. Do innych przyczyn łysienia dyfuzyjnego możemy zaliczyć m. in. choroby tarczycy

Łysienie bliznowaciejące – do powstawania tego problemu przyczyniają się różnego rodzaju oparzenia, infekcje, odmrożenia i skaleczenia. Dochodzi wówczas to pokrycia mieszków włosowych tkanką bliznowatą w efekcie czego w danym miejscu dochodzi do trwałej utraty włosów

Łysienie anagenowe – z łysieniem anagenowym mamy do czynienia w momencie gdy dany czynnik chorobotwórczy przerywa fazę wzrostu włosa. Dzieje się tak m. in. podczas przyjmowania leków oraz przy chemioterapii

Łysienie dynamiczne – jest to również stan chorobowy objawiający się niszczeniem mieszków włosowych co skutkuje utratą włosów. W tym przypadku struktura włosa uszkadzana jest wyniku działania innego stanu chorobowego

Trichotillomania czyli kiedy zaburzenie psychiczne przyczynia się do utraty włosów

Trichotillomania znana jest jako zaburzenie psychiczne polegające na patologicznym, niepohamowanym wyrywaniu włosów głównie ze skóry głowy. Czynność ta powtarzana regularnie w znacznym stopniu prowadzi do utraty włosów. Prowadzi to nie tylko do defektu estetycznego, ale w późniejszym etapie życia również do problemów społecznych i zawodowych. Warto wiedzieć, że trichotillomania swój początek ma zazwyczaj w wieku 11 – 13 lat.

Mikropigmentacja włosów

Jednym ze sposobów radzenia sobie z łysieniem bez użycia skalpela jest mikropigmentacja włosów. Ta alternatywna metoda polega na podaniu specjalnego pigmentu mającego za zadanie imitację włosów. Pamiętajmy o tym że nie jest to metoda leczenia łysienia, tylko tuszowania powstałych zmian. Mikropigmentacja potrafi bardzo skutecznie odwrócić uwagę od miejsc pozbawionych włosów. Warto wspomnieć, że wyłysiałe okolice przypominają wówczas bardzo krótko ostrzyżone włosy, co pacjentowi znacznie dodaje pewności siebie w przypadku noszenia krótkich fryzur.

Metoda ta cieszy się również dużym powodzeniem wśród kobiet które często zmagają się z problemem przerzedzonych włosów – po zastosowaniu tej metody włosy sprawiają wrażenie gęstszych.

Bardzo ważne jest, aby po przebytym zabiegu mikropigmentacji przez około 5 dni nie należy myć głowy mydłem, szamponem ani innymi kosmetykami. Miałoby to negatywny wpływ na wprowadzony pigment. W tym czasie musimy zadbać również o prawidłową ochronę skóry głowy, tak aby nie została podrażniona przez chlorowaną wodę czy też np. ostre słońce.

Maksimum po tygodniu intensywność zabarwienia zmniejszy się o połowę. Dzięki temu efekt będzie o wiele bardziej naturalny. Mikropigmentacja ma jednak to do siebie, że obszar poddany zabiegowi z czasem zaczyna blednąć, w związku z czym zaleca się powtarzanie tej procedury raz na około 2 – 3 lata.

Mikropigmentacja przeznaczona jest dla osób zmagających się z łysieniem androgenowym, całkowitym, plackowatym, telogenowym, anagenowym i bliznowaciejącym.

Przeszczep włosów a osocze bogatopłytkowe

Przy problemach z wypadaniem włosów często stosuje się również terapię osoczem  bogatopłytkowym. Tego typu koktajl ma na celu regenerację i rewitalizację włosów i skóry głowy.

Osocze bogatopłytkowe (PRP) zawiera wiele czynników wzrostu w efekcie czego dochodzi do pobudzenia aktywności mieszków włosowych co z kolei skutkuje odrastaniem włosów

Terapia ta jest bardzo skuteczna jedynie w przypadku osób, które posiadają niezniszczone mieszki włosowe.

Ryzyko związane z zabiegiem

Zabieg ten jest stosunkowo bezpieczny, jednak mogą pojawić się komplikacje takie jak:

  • infekcje
  • krwawienie
  • blizny
  • możliwość nie przyjęcia się niektórych szczepów

Zalety transplantacji włosów

  • młodszy wygląd
  • zapewnia rezygnację z noszenia peruki
  • trwałe rozwiązanie w przypadku wypadania włosów
  • brak widocznych blizn i krótki czas powrotu do formy (w przypadku metody FUE)

Wady transplantacji włosów

  • długi czas wzrostu włosa
  • możliwa konieczność wielokrotnego powtórzenia operacji
  • nie ma gwarancji, że nowe włosy będą takie same jak te, które utraciliśmy
  • wysoki koszt

Jak przygotować się do zabiegu?

Na ok. 6 tygodni przed zabiegiem zaleca się zaprzestanie palenia papierosów, w celu polepszenia procesu gojenia się ran. Powinno się również unikać przyjmowania aspiryny i innych leków rozrzedzających krew. Ważnym jest również, aby na 1 dzień przed zabiegiem zaprzestać picia alkoholu i kofeiny.

Jak wygląda zabieg?

Przeszczep włosów przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Czas operacji uzależniony jest od metody i ilości przeszczepianych włosów.

W przypadku metody STRIP, po podaniu znieczulenia, pobierany jest fragment owłosionej skóry z tylnych i bocznych okolic głowy. Dzięki poziomemu położeniu, blizna łatwa jest do ukrycia pomiędzy włosami. W przypadku techniki tradycyjnej, pobrany fragment skóry poddawany jest obróbce przez doświadczonego technika, który odseparowuje mieszki włosowe gotowe do przeszczepu. Następnie mieszki wszczepia się we wcześniej przygotowane nacięcia.

Przy wykorzystaniu metody FUE, przed przystąpieniem do operacji lekarz dokładnie zaznacza obszar, z którego pobierane będą mieszki włosowe, oraz obszar gdzie mają zostać przeszczepione. Następnie okolica dawcza zostaje ogolona, co pozwala na sprawniejsze pobranie włosów do przeszczepu.

Po transplantacji włosów na głowę zakładany jest specjalny opatrunek. Powrót do normalnego życia zależy od rodzaju i złożoności zabiegu. Pacjentów może uskarżać się na ból głowy. Wówczas zalecane jest przyjmowanie leków przeciwbólowych przepisanych przez lekarza. W przypadku wystąpienia obrzęku czoła, powinno stosować się  zimne kompresy. Powrót do pracy może być możliwy już po kilku dniach od przeszczepu. Pacjenci z reguły są przerażeni, ze ich włosy zaczynają wypadać. Jest to jednak normalne, tymczasowe zjawisko.

Efekty

Efekty przeszczepu włosów utrzymują się przez całe życie, jednak w niektórych przypadkach włosy w dalszym ciągu wypadają. Wówczas konieczna może być powtórna operacja. Dla utrzymania jak najlepszych wyników zaleca się ponowną wizytę u chirurgia, który oceni rezultaty i zaproponuje dalsze działania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, nie wahaj się skontaktować z kliniką, w której przeprowadzany był zabieg.

Poniżej zaprezentowane są zdjęcia Kliniki Kolasiński – kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć

Poniżej zaprezentowane są zdjęcia New Horizons Center for Cosmetic Surgery – kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć

Średnia cena

Cena transplantacji włosów waha się w granicach od 3500 PLN do 20 000 PLN. Wszystko zależy od zastosowanej techniki, oraz od ilości włosów które mają zostać poddane transplantacji. Dodatkowo pamiętajmy o kosztach związanych z pobytem w klinice, oraz pooperacyjną opieką medyczną.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy po przeszczepie włosów moje włosy znów mogą zacząć wypadać?
  2. Czy włosy mogę przeszczepić w dowolną partię ciała?
  3. Po jakim czasie można poddać się ponownemu przeszczepowi włosów?
  4. Czy obszarem dawczym może być każda część ciała?
  5. W jakim czasie po przeszczepie włosów mogę zacząć myć głowę?