Metoda strip – zabieg z wykorzystaniem tej metody polega na pobraniu paska skóry znajdującego się z tyłu głowy. Wycinek ten zostaje poddany obróbce przez wykwalifikowanego technika, który dzieli go na pojedyncze zespoły mieszkowe gotowe do przeszczepu
Body Hair Transplant – metoda polegająca na pobraniu mieszków włosowych z innych części ciała niż głowa. Najczęstszymi miejscami z których pobierane są włosy są klatka piersiowa, broda i pachy
Roboty do przeszczepu włosów
ARTAS to nazwa robota używanegp przy przeszczepie włosów. Pozwala on na bardzo sprawne i precyzyjne pobranie mieszków włosowych. Urządzenie te przenosi pobrany mieszek włosowy i przeszczepia go we wskazane miejsce. Dzięki wykorzystaniu robotów, zabieg transplantacji włosów można przeprowadzić znacznie szybciej. Dodatkowo nakłucia pozostawiają minimalne blizny, dzięki czemu pacjenci nie muszą martwić się o niepożądane efekty zabiegu.
Łysienie u kobiet
Utrata włosów u kobiet spotykana jest o wiele rzadziej niż łysienie u mężczyzn, jednak w przypadku pań dolegliwość ta jest niezwykle kłopotliwa. Tym bardziej, że piękne, długie i lśniące włosy są jednym z atrybutów kobiecości.
U płci żeńskiej zazwyczaj nie dochodzi do łysienia całkowitego, jednak zdarzają się wyjątki. Mamy za to do czynienia z różnego rodzaju przerzedzeniem włosów. Zazwyczaj odpowiedzialne są za to zmiany hormonalne występujące w okresie menopauzy.
Leczenie chirurgiczne przeprowadza się jedynie u tych kobiet, u których wykluczono zaburzenia czynności tarczycy, choroby jajników, przysadki mózgowej i nadnerczy.
W przypadku wystąpienia łysienia androgenowego u kobiet, wykorzystuje się Loxon (2% minoksydyl) i dobiera specjalne środki do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Leczenie tego typu łysienia u kobiet jest bardzo trudne. Często polega ono na łączeniu kilku kuracji, które dobierane są indywidualnie do pacjentki.
Należy pamiętać jednak o tym, że z czasem włosy mogą przyzwyczaić się do działania preparatów i efekty będą o wiele słabsze.
Trychologia czyli diagnostyka włosów i skóry głowy
W przypadku jakichkolwiek problemów z włosami lub skórą głowy (łupież, atopowe zapalenie skóry, łojotok, łuszczyca) powinniśmy udać się do trychologa. Jest to specjalista, który zajmuje się prawidłowym rozpoznaniem i kompleksowym leczeniem schorzeń obejmujących właśnie włosy i skórę głowy.
Szczegółowe badanie przeprowadzane podczas wizyty pozwala na określenie stanu włosów (choroby, stany zapalne) oraz na ustalenie czy pacjent w przyszłości będzie zmagał się z problemem łysienia. Lekarz będzie również w stanie stwierdzić czy przyczyną występujących problemów z włosami nie są np. niedobory witamin czy problemy hormonalne.
Dowiedz się więcej na temat trychologii.
Rodzaje łysienia
Łysienie całkowite – pod tą nazwą kryje się rzadka choroba skórna, której przyczyny nie są do końca poznane. Naukowcy przypuszczają, że może mieć ona charakter autoimmunologiczny. Łysienie całkowite dzieli się na kilka rodzajów: wrodzony całkowity brak owłosienia (dzieci przychodzą na świat całkowicie pozbawione włosów), dominujący brak owłosienia (przekazywany z pokolenia na pokolenie), wrodzony częściowy brak owłosienia (dotyczy jedynie skóry głowy lub również innych części ciała), wrodzone słabe owłosienie (wrodzone przerzedzenie włosów)
Łysienie plackowate – charakterystyczną cechą tego typu łysienia jest powstawanie owalnych, pozbawionych owłosienia obszarów nie tylko na głowie, ale również np. na klatce piersiowej, nogach i każdym innym owłosieniu. Łysienie plackowate jest zjawiskiem autoimmunologicznym, nagłym i nieuzależnionym od wieku
Łysienie androgenowe – ten rodzaj łysienia jest diagnozowany najczęściej i w głównej mierze uwarunkowany jest genetycznie. Zazwyczaj spotykamy się z nazwą łysienie typu męskiego. Jest to spowodowane faktem, że problem ten z reguły dotyka mężczyzn. Za bezpośredni rozwój łysienia androgenowego odpowiada nadwrażliwość na dihydrotestosteron (DHT). Prowadzi to do znacznego zmniejszania się mieszków włosowych. Efektem tej dolegliwości jest ogromne spowolnienie a następnie zatrzymanie procesu wzrostu włosów.
Łysienie telogenowe – nazwa tego typu łysienia wzięła się od trzeciej fazy wzrostu włosa zwaną właśnie telogenem. Problem łysienia telogenowego polega na znacznym wydłużeniu fazy spoczynku włosa, jednak po pewnym czasie przypadłość ta ustępuje samoistnie. Uważa się, że do rozwoju tego problemu przyczyniają się m. in. problemy hormonalne, stres, infekcje, niedobory witamin.
Łysienie pospolite – typ łysienia, a właściwie stan chorobowy stwierdzany tylko u mężczyzn wchodzących w 40 rok życia. W tym przypadku w miejscu wypadających włosów nie odrastają nowe.
Łysienie poporodowe – za występowanie tego zjawiska odpowiedzialny jest gwałtowny spadek poziomu estrogenów po przebytym porodzie. Efektem tego procesu jest wejście 60% włosów w fazę telogenu.
Łysienie neurotyczne – jest to stan chorobowy którego głównym objawem jest samoistne wypadanie włosów spowodowane traumatycznymi wydarzeniami w życiu danego człowieka.
Łysienie wężykowate – stan ten uznawany jest za jedną z odmian łysienia plackowatego. Co ciekawe, schorzenie to dotyka wyłącznie dzieci. Jego nazwa wzięła się od sposobu przesuwania się łysienia. Objawia się początkowym łysieniem karku, które następnie symetrycznie przesuwa się w okolice czoła (nie omijając skroni)
Łysienie rozlane – jest to stan chorobowy który objawia się nadmierną utratą włosów. Łysienie rozlane jest przypadłością ciężką do zdiagnozowania. Istnieją przypadki, gdy do stwierdzenia tego stanu chorobowego konieczne jest wykonanie biopsji skóry głowy. Zazwyczaj diagnoza opiera się jednak na dokładnym badaniu morfologicznym
Łysienie dziedziczne – jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj łysienia ma podłoże genetyczne i dotyczy obu płci. Problem łysienia dziedzicznego objawia się wraz z wiekiem i jest bezpośrednio związane z wpływem dihydrotestosteronu na obciążone genetycznie mieszki włosowe
Łysienie dyfuzyjne – ten typ łysienia rozpatrywany jest jako stan chorobowy, objawiający się w bardzo charakterystyczny sposób – obszary wypadania włosów są bardzo rozproszone. Główną przyczyną tego problemu jest bardzo wysoka gorączka, która prowadzi do uszkodzenia mieszków włosowych. Do innych przyczyn łysienia dyfuzyjnego możemy zaliczyć m. in. choroby tarczycy
Łysienie bliznowaciejące – do powstawania tego problemu przyczyniają się różnego rodzaju oparzenia, infekcje, odmrożenia i skaleczenia. Dochodzi wówczas to pokrycia mieszków włosowych tkanką bliznowatą w efekcie czego w danym miejscu dochodzi do trwałej utraty włosów
Łysienie anagenowe – z łysieniem anagenowym mamy do czynienia w momencie gdy dany czynnik chorobotwórczy przerywa fazę wzrostu włosa. Dzieje się tak m. in. podczas przyjmowania leków oraz przy chemioterapii
Łysienie dynamiczne – jest to również stan chorobowy objawiający się niszczeniem mieszków włosowych co skutkuje utratą włosów. W tym przypadku struktura włosa uszkadzana jest wyniku działania innego stanu chorobowego
Trichotillomania czyli kiedy zaburzenie psychiczne przyczynia się do utraty włosów
Trichotillomania znana jest jako zaburzenie psychiczne polegające na patologicznym, niepohamowanym wyrywaniu włosów głównie ze skóry głowy. Czynność ta powtarzana regularnie w znacznym stopniu prowadzi do utraty włosów. Prowadzi to nie tylko do defektu estetycznego, ale w późniejszym etapie życia również do problemów społecznych i zawodowych. Warto wiedzieć, że trichotillomania swój początek ma zazwyczaj w wieku 11 – 13 lat.
Mikropigmentacja włosów
Jednym ze sposobów radzenia sobie z łysieniem bez użycia skalpela jest mikropigmentacja włosów. Ta alternatywna metoda polega na podaniu specjalnego pigmentu mającego za zadanie imitację włosów. Pamiętajmy o tym że nie jest to metoda leczenia łysienia, tylko tuszowania powstałych zmian. Mikropigmentacja potrafi bardzo skutecznie odwrócić uwagę od miejsc pozbawionych włosów. Warto wspomnieć, że wyłysiałe okolice przypominają wówczas bardzo krótko ostrzyżone włosy, co pacjentowi znacznie dodaje pewności siebie w przypadku noszenia krótkich fryzur.
Metoda ta cieszy się również dużym powodzeniem wśród kobiet które często zmagają się z problemem przerzedzonych włosów – po zastosowaniu tej metody włosy sprawiają wrażenie gęstszych.
Bardzo ważne jest, aby po przebytym zabiegu mikropigmentacji przez około 5 dni nie należy myć głowy mydłem, szamponem ani innymi kosmetykami. Miałoby to negatywny wpływ na wprowadzony pigment. W tym czasie musimy zadbać również o prawidłową ochronę skóry głowy, tak aby nie została podrażniona przez chlorowaną wodę czy też np. ostre słońce.
Maksimum po tygodniu intensywność zabarwienia zmniejszy się o połowę. Dzięki temu efekt będzie o wiele bardziej naturalny. Mikropigmentacja ma jednak to do siebie, że obszar poddany zabiegowi z czasem zaczyna blednąć, w związku z czym zaleca się powtarzanie tej procedury raz na około 2 – 3 lata.
Mikropigmentacja przeznaczona jest dla osób zmagających się z łysieniem androgenowym, całkowitym, plackowatym, telogenowym, anagenowym i bliznowaciejącym.
Przeszczep włosów a osocze bogatopłytkowe
Przy problemach z wypadaniem włosów często stosuje się również terapię osoczem bogatopłytkowym. Tego typu koktajl ma na celu regenerację i rewitalizację włosów i skóry głowy.
Osocze bogatopłytkowe (PRP) zawiera wiele czynników wzrostu w efekcie czego dochodzi do pobudzenia aktywności mieszków włosowych co z kolei skutkuje odrastaniem włosów
Terapia ta jest bardzo skuteczna jedynie w przypadku osób, które posiadają niezniszczone mieszki włosowe.