Trądzik to problem z którym bardzo często zmagają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Niezwykle poważnym problemem jest trądzik różowaty, który w głównej mierze diagnozowany jest u osób dorosłych (głównie po 40 roku życia). Defekt ten przysparza nam wielu kłopotów – możemy odczuwać m.in. silny świąd i pieczenie skóry. Oprócz tego, trądzik różowaty odbiera nam pewność siebie. Czy istnieje jakikolwiek sposób, aby go wyleczyć?

Dowiedz się jak radzić sobie z trądzikiem różowatym.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty, znany również pod nazwą acne rosacea jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry. Objawia się ona głównie u osób po 40 roku życia (w większości u kobiet) pod postacią krostek, pajączków i wykwitów rumieniowych. Swoim zasięgiem obejmuje czoło, okolicę oczu, policzki, nos oraz brodę.

Przyczyny powstawania trądziku różowatego

Przyczyny powstawania tej choroby nie zostały dokładnie określone. Może być ona spowodowana m. in. problemami hormonalnymi, nieprawidłową pracą układu pokarmowego, chorobą wrzodową, zakażeniem mieszków włosowych, a nawet łojotokiem. Trądzik różowaty może powstać również na skutek używania maści ze sterydami oraz przez niedobór odpowiednich witamin w organizmie.

W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na tę chorobę znajdują się również osoby, które mają tzw. cerę trądzikową. Jej głównymi cechami jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz skłonność do powstawania stanów zapalnych.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie tego schorzenia wymaga dużo pracy i cierpliwości. Możemy je podzielić na kilka różnych etapów:

Leczenie ogólne

W głównej mierze polega na przyjmowaniu antybiotyków i witamin. W skład tej kuracji powinny wchodzić leki zawierające doksycyklinę, retinoidy, tetracykliny, witaminy B2, B3, K. Antybiotyków nie przyjmujemy jednak dłużej niż przez okres 2 – 3 miesięcy.

Leczenie miejscowe

Przy tej formie leczenia, trądzik zwalcza się za pomocą różnego rodzaju maści i kremów zawierających antybiotyki oraz metronidazol .

Leczenie kosmetyczne

Tutaj swoje zastosowanie znajdują zabiegi z zakresu medycyny estetycznej: leczenie laserowe, mezoterapia polegająca na ostrzykiwaniu trądziku lekami i substancjami wspomagającymi jego leczenie, elektrokoagulacja, jonoforeza, leczenie ultradźwiękami, drenaż limfatyczny, światłoterapia, krioterapia oraz specjalne peelingi medyczne.

Jak uchronić się przed trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty ma wiele różnych przyczyn. Jeżeli chcemy go uniknąć, wówczas powinniśmy uchronić się przed takimi czynnikami jak:

 • stres
 • klimatyzowane pomieszczenia
 • nadmierne promieniowanie UV
 • solarium
 • alkohol
 • stosowanie substancji podrażniających skórę
 • nieodpowiednio dobrane kosmetyki
 • chlorowana woda
 • błędy dietetyczne
 • spożywanie pokarmów wywołujących u nas reakcje alergiczne
 • nadmierny wysiłek fizyczny

Mimo iż leczenie trądziku różowatego nie jest łatwe i przyjemne, to niesie ze sobą ogromne korzyści. Dzięki zabiegom estetycznym takim jak laserowe zamykanie naczynek czy ostrzykiwanie skóry specjalnymi lekami, możemy znacznie złagodzić jego przebieg. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry. Jeżeli nie wiesz w jaki sposób zadbać o swoją cerę, wówczas postaraj się skontaktować ze specjalistą który dobierze dla Ciebie odpowiednie leczenie.