Czym są zabiegi laserowe?
Szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej zyskały wielozadaniowe lasery. Dzięki nim możemy usunąć zbędne owłosienie, wybielić zęby, pozamykać naczynia krwionośne, usunąć przebarwienia i wygładzić skórę, oraz usunąć żylaki.
Jak działają lasery?
Lasery emitują specyficzną wiązkę światła o różnej mocy. W medycynie estetycznej wykorzystywane są lasery delikatniejsze, o mniejszej sile. W przypadku niektórych zabiegów stosowanych jest kilka różnych urządzeń, gdyż hemoglobina, woda i melatonina inaczej reagują na różne długości fal.
Czy jestem odpowiednią kandydatką?
Na zabieg z użyciem lasera NIE POWINNY decydować się osoby które:
- cierpią na cukrzycę i epilepsję
- przyjmują antybiotyki i suplementy ziołowe
- cierpią na nowotwory skóry
- są w ciąży lub karmią piersią
- są nadwrażliwe na światło
- cierpią na choroby autoimmunologiczne
- cierpią na choroby zębów i dziąseł (w przypadku laserowego wybielania zębów)
Przeciwwskazania do zabiegów laserowych
- stany zapalne i infekcje skóry
- nowotwory skóry
- opalenizna
- ciąża i okres karmienia piersią
- choroby autoimmunologiczne
Laserowe odmładzanie twarzy
W obecnych czasach wiele osób (głównie kobiet) decyduje się na laserowe odmłodzenie twarzy. Jednym z popularniejszych zabiegów jest lifting laserowy zwany również dermabrazją laserową. Przy tej metodzie wykorzystuje się m. in. laser CO2 i laser frakcyjny. Dzięki temu skutecznie możemy zmienić owal twarzy, usunąć blizny potrądzikowe i zamknąć rozszerzone pory.
Czas trwania zabiegu w głównej mierze zależy od obszaru, który ma zostać poddany dermabrazji laserowej. Zazwyczaj trwa to 20 – 60 minut. W zależności od rodzaju skóry i urządzenia, podawane jest znieczulenie miejscowe lub dożylne.
Pacjentowi zostają również nałożone specjalne okulary, które chronią oczy przed działaniem lasera. Sam zabieg polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry, tak aby pobudzić ją do produkcji kolagenu.
Podczas wykonywania procedury pacjent odczuwa lekkie pieczenie spowodowane przez laser. Jeżeli stosowane było znieczulenie miejscowe, to do normalnego życia można powrócić zaraz po zabiegu.
W przeciągu najbliższych kilku dni odczuwać można pieczenie. Dodatkowo pojawić się mogą zaczerwienienie i obrzęk. W takiej sytuacji zaleca się stosowanie okładów z lodu.
Usuwanie blizn laserem frakcyjnym
Ablacyjny laser frakcyjny znakomicie sprawdza się przy usuwaniu blizn potrądzikowych.
Wiązka lasera tworzy w skórze mikrouszkodzenia i jednocześnie pozostawia wokół nich obszary nienaruszonej skóry.
Dzięki temu tkanki skóry znacznie szybciej się goją. Pozwoli Ci to na znaczne odbudowanie powierzchni skóry zniszczonej przez trądzik.
Aby efekty były jak najlepsze, zaleca się przeprowadzenie serii 3 – 5 zabiegów. Widoczną poprawę zauważysz już po 4 – 6 tygodniach.
Laserowe wybielanie zębów
Obecnie najpopularniejszą formą laserowego wybielania zębów jest metoda BEYOND. Wybielanie odbywa się poprzez nałożenie na zęby specjalnego żelu, który aktywowany jest przez światło akceleratora. Dzięki temu żel może szybko przejść przez szkliwo do zębiny.
Zabieg polega na utlenieniu przebarwień przy pomocy rozbijających się związków nadtlenku wodoru. Pierwszym krokiem przy wybielaniu jest przegląd jamy ustnej i dokładne jej oczyszczenie. Następnie pacjentowi zakładane są okulary ochronne, dzięki którym laser nie podrażni oczu. Po zabezpieczeniu dziąseł płynną żywicą rozpoczyna się proces wybielania.
Samo naświetlanie trwa ok. 20 minut i może być kilkukrotnie powtórzone w celu uzyskania jak najlepszych wyników. Po ok. 40-60 minutach możemy cieszyć się pięknym, białym uśmiechem.
Laserowe usuwanie owłosienia
Zabieg ten stosowany jest w celu trwałego usunięcia niechcianego owłosienia na ciele.
Depilacja laserowa jest wygodną i nieinwazyjną alternatywą dla klasycznych metod usuwania owłosienia. Procedura ta stosowana może być w przypadku całego ciała, nawet na twarzy.
Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent dostaje specjalne okulary chroniące oczy. Wybrana wcześniej partia ciała zostanie pokryta żelem chłodzącym, dzięki czemu uchronimy zewnętrzną warstwę skóry. Następnym krokiem jest skierowanie wiązki lasera na wybrany obszar, tak aby stopniowo można było zniszczyć mieszki włosowe. Po zakończeniu procedury można odczuwać lekki ból i pieczenie. Wówczas zaleca się stosowanie okładu z lodu, lub stosowania maści przeciwzapalnych.
Pamiętajmy o tym, że w celu uzyskania jak najlepszych efektów zabieg ten należy powtórzyć ok. 3-7 razy. Najlepsze rezultaty widoczne są u osób, u których występuje duży kontrast między kolorem włosów, a kolorem skóry.
Laserowe zamykanie naczynek
Zabieg ten przeznaczony jest dla osób zmagających się z popękanymi naczynkami krwionośnymi.
Laserowe zamykanie naczynek jest bezbolesnym zabiegiem, który powtarzać można ok. 3 razy w ciągu kilku miesięcy.
Procedura polega na emisji energii świetlnej która dociera w głąb naczyń krwionośnych, które następnie pochłaniane są przez hemoglobinę. Laser wydziela ciepło dzięki któremu naczynka są obkurczane i zamykane.
Po zabiegu należy stosować łagodne kosmetyki przeznaczone do cery naczynkowej.
Zaleca się stosowanie preparatów bogatych w witaminę K, która zapobiega tworzeniu się nowych pajączków.
Laserowe usuwanie przebarwień
Przebarwienia skórne powstają z powodu nagromadzenia się melaniny w jednym miejscu. Możemy je jednak usunąć za pomocą nieskomplikowanego zabiegu.
Podczas zabiegu, lekarz kieruje wiązkę lasera na poszczególne plamy. Pod jego wpływem melanina zostaje rozbita na mniejsze kawałki i usunięta przez organizm.
Pamiętajmy o tym, że na kilka dni po zabiegu przebarwienia mogą być jeszcze ciemniejsze! Jednak wraz z biegiem czasu skóra w tym miejscu zacznie się złuszczać.
Podczas rekonwalescencji należy szczególnie dbać o skórę i chronić ją przed promieniami słonecznymi.