Proces starzenia się skóry jest nieunikniony. Wraz z nim, prędzej czy później zaczynają pojawiać się zmarszczki, które zdradzają nasz wiek i sprawiają, że czujemy się mniej atrakcyjne. Jednak nie tylko postępujący proces starzenia się wpływa na ich powstawanie.

Zmarszczki grawitacyjne

Czas leci nieubłaganie, a wraz z nim pojawiają się tzw. zmarszczki grawitacyjne. Można więc rzec, że są one spowodowane postępującym procesem starzenia się. Dodatkowo zmienia się owal naszej twarzy, a skóra staje się mniej jędrna.

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne pojawiają się jako pierwsze, nawet po 20 roku życia. Powstają wskutek naturalnych ruchów mięśni twarzowych i utraty elastyczności skóry. Na ich rozwój szczególnie narażone są osoby o bogatej mimice twarzy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy przestać wyrażać swoje emocje. Wszystkie mankamenty wynikające z takiej sytuacji można zredukować przy pomocy odpowiedniego zabiegu.

Zmarszczki senne

Jak sama nazwa wskazuje, zmarszczki te powstają podczas snu na skutek uciskania i ugniatania skóry (głównie podczas spania na brzuchu lub na boku). Jeżeli zmarszczki senne stanowią duży problem, wówczas zaleca się spanie na plecach oraz na specjalnych poduszkach.

Zmarszczki posłoneczne

Za powstawanie tego rodzaju zmarszczek odpowiada promieniowanie UV. Dotyczy to zarówno zażywania kąpieli słonecznych na świeżym powietrzu, jak i na solarium. Oprócz zmarszczek pojawiają się również przebarwienia, które tylko pogarszają wygląd naszej skóry.

zmarszczki i miejsca ich powstawania

Lwia bruzda

Lwia bruzda zwana również lwią zmarszczką nadaje twarzy bardzo gniewnego wyrazu. Jest to pionowa bruzda znajdująca się między brwiami. Za jej powstawanie odpowiada niezwykle silnie działający mięsień marszczący brwi. Wraz z upływem czasu i utratą jędrności skóry, lwia zmarszczka uwydatnia się.

Zmarszczki poziome czoła

Każdy z nas wie zapewne, jak wyglądają zmarszczki poziome czoła. Powstają głównie wskutek marszczenia czoła, poprzez silne działanie mięśnia czołowego. Ich rozwojowi sprzyjają takie stany emocjonalne jak zdziwienie, zaskoczenie czy też zaduma.

Kurze łapki

Nazwa ta dotyczy zmarszczek pojawiających się w okolicy oczu. Powstają wskutek pracy mięśnia okrężnego oka (podczas śmiania się czy też mrużenia oczu). Ich rozwojowi sprzyja również wyjątkowo delikatna skóra w tej okolicy, w przypadku której proces starzenia przebiega znacznie szybciej.

zmiany w strukturze skóry

Bruzdy nosowo – wargowe

Bruzdy nosowo – wargowe biegną od skrzydełek nosa aż do kącików ust. Przyczyną ich powstawania są przede wszystkim ubytki w tkance tłuszczowej znajdującej się pod skórą oraz utraty jej elastyczności.

Linie marionetki

Zmarszczki zwane potocznie liniami marionetki to linie biegnące od kącików ust do brody. Główną przyczyną ich powstawania jest wiotczenie skóry. Ich pojawienie się sprawia, że nasza twarz nabiera grymasu niezadowolenia.

Zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza znane są również jako zmarszczki pionowe wokół ust. Co ciekawe, nie dotyczą one jedynie osób palących. Za ich powstawanie odpowiada naturalny ruch ust oraz wiotczenie tkanek w okolicach warg.

Wiele kobiet uważa pojawienie się pierwszych zmarszczek za początek starości. Nie każda z nich zwraca jednak uwagę na to, że zmarszczki stanowią swoistą mapę naszego życia, na której widać wszystkie nasze radości i smutki. Jeżeli jednak chcesz zredukować powstałe zmiany, warto wówczas skorzystać z pomocy medycyny estetycznej. Już niebawem na naszej stronie pojawi się zestawienie najlepszych zabiegów spłycających zmarszczki. Zapraszamy do zapisania się na powiadomienia. Dzięki temu będziesz na bieżąco ze wszystkimi najnowszymi artykułami.